IMG_5767

V týdnu od 30.ledna do 3.února se mohli žáci gymnázia těšit na zpestření hodin angličtiny a ruštiny, které oživili tři studenti z Ruska, Číny a Tchaj-wanu v rámci mezinárodního programu EDISON. Během tohoto týdne se naši studenti seznámili s životem v těchto zemích a ověřili své komunikační schopnosti v jazyce anglickém a ruském. Věříme, že se hostům na naší škole líbilo. Děkujeme studentkám i jejich rodinám, které zahraniční studenty ubytovaly a věnovaly se jim ve volném čase. Přečtěte si prosím ohlédnutí Karolíny Martínkové za 5 lety s projektem Edison na naší škole:

EDISON 2017

Můj poslední rok na Gymnáziu Otrokovice se chýlí ke konci. Do února zbývá pouze několik dnů. Už pátým rokem na naší škole probíhá projekt Edison, který do našeho malého města přivádí vysokoškoláky z různých koutů světa a dává jim možnost rozšířit vědomosti o svých rodných státech mezi studentskou masu. A já už popáté napjatě očekávám zahraniční návštěvu, neboť jsem ignorovala pud sebezáchovy a rozhodla se týden ubytovávat jednoho ze stážistů místo toho, abych se jako pilný student svědomitě připravovala na maturitu.

Projekt Edison se za posledních pět let stal nedílnou součástí kulturního života naší školy. Starší studenti, kteří pamatují na předchozí roky, se těší na čtyřicet pět minut nicnedělání, kdy jim v hodinách angličtiny a ruštiny budou předkládány nejrůznější informace o dalekých státech hned z první ruky – tedy lidmi, kteří v těchto státech žijí a studují. Mladší žáci, kteří tuto tradici ještě nezažili, doufají, že se jich hosté z Číny, Ruska a Tchaj-wanu nebudou na nic ptát a že alespoň snad budou hrát nějaké hry. A všichni jsou spokojení, protože rutinu obvyklých hodin cizího jazyka prolomí zajímavé prezentace o exotických zemích s nádhernými, malebnými obrázky, díky kterým si mnozí z nich budou přát jet na dovolenou právě do této země. Studenti jsou přivítání sympatickými úsměvy a odchází s pocitem, že se něco nového dozvěděli a že potkali několik výjimečných lidí.

Jsem hrdá, že můžu říct, že jsem byla součástí tohoto projektu na naší škole od počátku. Už v kvartě jsem se stala hostitelkou dívky z Číny, se kterou jsem si skvěle rozuměla i přes jazykovou bariéru. Ubytovávala jsem vysokoškoláky z Argentiny, Vietnamu a Indonésie a svou pětiletou zkušenost s tímto projektem jsem opět zakončila studentem z Číny. Po celý týden, který jsem s těmito skupinkami vždy lidí trávila, nikdy nechyběla zábava a vzájemné porozumění, kdy jsme se dělili o různé informace o našich rodných státech, bavili se v restauracích nebo kavárnách, představovali našim zahraničním hostům krásy okolí a celkově si užívali čas, který jsme spolu mohli trávit. Díky projektu Edison jsem si nejen zlepšila angličtinu a zjistila nejrůznější zajímavosti o státech z rozličných koutů světa, ale hlavně jsem se seznámila s úžasnými lidmi – nejen s těmi z jiných států, ale i se studenty gymnázia, kteří také ubytovávali.

Tímto projektu Edison děkuju a dávám mu sbohem. Byla jsem s ním od začátku, ale teď ho musím opustit a mohu pouze doufat, že v mé nepřítomnosti bude nadále růst, vzdělávat a spojovat lidi, kteří by jinak nedostali šanci se potkat. Nezbývá než říct: Hodně štěstí.

 

Karolína Martínková

 

Zde se můžete podívat na video.