utkani                                                                                                                                                Ve dnech 25. – 26. dubna se v Jindřichově Hradci konalo republikové finále ve florbale středních škol. V dívčí kategorii se do finále probojovaly i dívky z Gymnázia Otrokovice, které prošly třemi kvalifikačními turnaji bez ztráty bodu. Do finále se kvalifikovalo 6 družstev z celé republiky, byly vylosovány dvě tříčlenné skupiny, přičemž první dvě družstva z každé skupiny postupovala do semifinále.

Prvním soupeřem našich děvčat byl tým ze Žďáru nad Sázavou. Po pomalejším rozjezdu se naše dívky prosadily střelecky až ve druhém poločase, kdy třemi góly rozhodly o svém vítězství 3:0. Dalším soupeřem ve skupině byl tým Obchodní akademie Praha – Bubeneč, jeden z favoritů celého turnaje, protože v jeho dresu hrálo několik hráček se zkušenostmi z juniorské florbalové extraligy. I v tomto zápase se naše hráčky trápily v prvním poločase a prohrály jej 1:0. Na začátku druhého dějství se našim dívkám podařilo vyrovnat a po krásné individuální akci Natálky Mlýnkové strhnout vedení na naši stranu. Soupeřky pak musely otevřít hru a do otevřené obrany ještě dvakrát inkasovaly. Celkový výsledek tedy byl 4:2 v náš prospěch, který znamenal postup do semifinále z prvního místa ve skupině, což bylo důležité, protože jsme se tak vyhnuli týmu z Náchoda, jenž obhajoval loňské vítězství.

V semifinále nastoupily naše dívky proti družstvu z Klatov. Opět se prokázalo, že vstupy do utkání nebyly silnou stránkou našich reprezentantek. Nešťastný gól po neodpískaném faulu na naši nejlepší hráčku Báru Huskovou znamenal poločasové vedení soupeřek 1:0. O výsledku pak rozhodlo obrovské nadšení a nezměrná touha našich děvčat po vítězství ve druhém poločase, kdy dokázaly strhnout vítězství na svou stranu a zvítězily 4:1.

Ve finále nás čekal již známý soupeř z OA Praha, který ve druhém semifinále vyřadil obhájkyně titulu z Náchoda 2:0. Soupeřky se poučily ze zápasu ve skupině a tvrdou osobní obranou eliminovaly naše nejlepší hráčky. Naděje na vítězství držela svými fantastickými zákroky brankářka Verča Ištvánková. Převaha soupeřek byla místy drtivá, ale naše bojovnice držely perfektní obranou šanci na vítězství až do poslední minuty, kdy jedna z mnoha střel propadla do naší sítě. Tento jediný gól tedy rozhodl o naší prohře 1:0. Byla to vůbec první porážka v tomto soutěžním roce.

Naše dívky tak zůstaly těsně pod vrcholem, ale i tak získaly skvělé druhé místo v republice. Výsledek je o to cennější, že naše družstvo bylo sestaveno spíše z amatérek, zkušenosti s florbalem mají jen 3 hráčky týmu, zbytek tvořily dívky z jiných sportovních odvětví. Nedostatek zkušeností ale dokázaly vyvážit obětavostí, bojovností a nadšením. Z týmu je třeba vyzvednout výkony nejlepší střelkyně finálového turnaje Báry Huskové, která vsítila celkem 10 branek, dále brankářky Veroniky Ištvánkové a rozehrávačky Natálie Mlýnkové. Velký dík patří ale i ostatním reprezentantkám, tedy Michaele Slívové, Janě Bujdákové, Ludmile Pompové, Tereze Štěbrové, Valentině Baťové, Aničce Hostašové, Kateřině Kučerové, Barboře Šimkové, Katce Kolajíkové, Zuzce Skapálkové a samozřejmě také trenérovi Jaromíru Vaňkovi a kouči, který během turnaje dívky vedl, Pavlu Semerákovi.

                                                                                              Pavel Hrstka

Foto z turnaje zde.