Je za námi další výjezd v rámci projektu Erasmus+. Tentokrát naši čtyři studenti v doprovodu dvou vyučujících vycestovali po jarních prázdninách (26. února) do hlavního města Turecka Istanbulu. Hostitelem byla střední škola Alibeykoy Anadolu Lisesi, která nám připravila bohatý a zajímavý program.

26. února v 15:00 jsme přistáli na Atatürkově letišti, kde si nás vyzvedli naši turečtí kamarádi a hostitelé. Jelikož jsme přijeli v pondělí, kdy už program běžel v plném proudu, tak proto jsme byli z něho pro tento den vynecháni a víceméně kromě seznamování s rodinami hostitelů a samotným hostitelem se nic zajímavého nestalo.

Druhý den jsme byli celý den ve škole, kde jsme měli přednášku o tom, jak funguje mozek, a poté i soutěž, u které jsme se všichni pobavili. Odpoledne nám turečtí žáci udělali ve školní konferenční místnosti kulturní vložku v podobě zpěvu, úryvku z Romea a Julie a tradičního tance. Po kulturní vložce byly prezentace zástupců z každého státu, jejichž tématem byly obnovitelné zdroje a vlastní sny a plány do budoucna.

My jsme téma pojali formou kvízu a zapojili i publikum, které čítalo více než 300 diváků. Z mého pohledu se to všem líbilo a za svou originalitu jsme sklidili potlesk.

Po skončení programu se celá skupina odebrala do místní čajovny, kde jsme se snažili více poznat, navázat nové vztahy.

Zbylé dny jsme chodili po památkách (Hagia Sofia, Modrá mešita, Galatská věz, vojenské muzeum), výjimkou byl čtvrtek, kdy jsme navštívili místní firmu, která se zabývá recyklací veškerého odpadu v Istanbulu. Poté následovala čistička vody, akvadukty a samotná firma, která vyrábí pitnou vodu.

Jsme velmi vděční, že díky naší škole a projektu Erasmus+ jsme mohli odcestovat do Istanbulu, kde jsme se seznámili s jinou kulturou, zažili mnoho krásných zážitků, ochutnali tradiční tureckou kuchyni, ale hlavně navázali vztahy s lidmi ať už z Turecka, Portugalska nebo Německa. Foto 

Filip Hájek, sexta