Ve dnech 23. 2. – 1. 3. 2022 se uskutečnilo mezinárodní setkání v Turecku v rámci projektu Erasmus+. Za naši školu se ho zúčastnili 4 studenti a 2 pedagogové. Na programu byly workshopy zaměřené na gastronomii jednotlivých zemí a zdravou stravu. Studenti také představovali známé sporty a sportovce své země. Nechyběla ani návštěva muzeí a památek, aby se účastníci mohli seznámit s tradicemi a kulturou Turecka. O průběhu setkání se více můžete dozvědět z následujícího deníku, který naši studenti vytvářeli během pobytu.

První den jsme se ve škole poprvé potkali se všemi účastníky projektu. Společně jsme šli na prohlídku školy a zahráli si seznamovací hru. Poté si každá země připravila prezentaci na téma Gastronomie. Na oběd nám turečtí hostitelé připravili tradiční turecká jídla, která jsme ve škole společně ochutnali. Po obědě jsme navštívili tradiční dům Sekenduli House. Odpoledne jsme každý strávili se svou hostitelskou rodinou. Já, Nela a naše hostitelky jsme šli nakupovat a hrát různé hry. Večer jsem mé hostitelské rodině uvařila tradiční české jídlo – bramboráky. Spolu s mojí hostitelkou jsme ještě udělali o procesu vaření prezentaci.

Druhý den naší výpravy jsme začali konverzací se studenty, u kterých jsme byli ubytovaní. Následně do školy dorazili učitelé a začala prezentace jídel, která připravili přímo studenti ze zahraničí ve svých hostujících rodinách. Po prezentaci velice zajímavých jídel jsme odjeli autobusem na zdejší univerzitu, kde jsme se zúčastnili přednášky o zdravém stravování a později jsme měli prohlídku knihovny s kuchyní. Na oběd jsme měli klasické turecké jídlo kebab. Po jídle jsme se rozdělili do mezinárodních skupin a tvořili jsme vlastní plakáty, o již zmíněném zdravém stravování. Následně došlo k jejich prezentaci a přesunuli jsme se do muzea o historických nálezech v Karamanu. Po prohlídce muzea jsme šli nakupovat dárky. Následně jsme v hostujících rodinách měli večeři a po ní jsme někteří vyrazili do města. Byli jsme v kavárně a ochutnali jsme tradiční turecké dezerty.

Třetí den jsme se vydali na výlet do oblasti Cappadocia. Oblast Cappadocia je celá tvořená sopečnou činností blízké sopky, která byla dříve velice aktivní, ale teď už je vyhaslá. Při příjezdu jsme mohli spatřit krásné údolí s názvem Holubí údolí, protože tam je v zemi vybudováno spoustu holubích domečků, protože dřív užívali jejich vejce při malování zdí a výkaly na hnojení rostlin. Pak jsme pokračovali do malého města, kde jsme mohli obdivovat keramické umění zdejších občanů a také si to i vyzkoušet. Odtud jsme pokračovali do údolí plného kamenů, které byly erozí vytvarovány do podoby hřibů. Také jsme tam mohli spatřit interiér místních domů, které byly vydlabány do skal. Po obědě jsme vyrazili na prohlídku podzemního města. Město bylo docela velké a disponovalo velkým počtem obranných mechanismů, které vypadaly velice efektivně. Naší další zastávkou bylo místo ve skalách, kde byly vybudovány maličké kláštery. Poslední zastávkou bylo šperkařství, kde jsme se dozvěděli, jak se těží a čím je výjimečný kámen Zultanitva. Pak už následovala cesta domů, která trvala 4 hodiny, stejně jako cesta tam.

Čtvrtý den jsme vytvářeli prezentace o našich národních sportovcích. Naše prezentace byla o Ester Ledecké a Jaromíra Jágrovi. Po skončení prezentacíc následoval oběd s hostiteli. Po něm jsme měli chvíli času na odpočinek. V odpoledních hodinách jsme se autobusem přesunuli k druhé škole, kde jsme měli hrát basketbal. Učitelé nás rodělili do čtyř družstev.V každém družstvu byl vždy jeden člověk z jiné zěmě. Byli jsme rozděleni na týmy A,B,C,D. Vždy hrály dva týmy proti sobě a ten kdo prohrál, vypadl. Nakonec vyhrál tým D. Večer na všechny čekala výtečná společná večeře.

obr. 1 podzemní město

obr.2 skalní útvary

obr.3 sopečná oblast

obr.4 klášter