Erasmus+ 2019/2020

Naše škola se v tomto školním roce opět stala součástí mezinárodního projektu ERASMUS+. Projekt s názvem Living in a Box: Our European Heritage Museum je dvouletý a je hrazen z fondů Evropské unie. Spolu s námi se ho účastní dalších pět partnerských škol – z Německa, Řecka, Turecka, Rumunska a Portugalska. Cílem projektu je prozkoumat národní kolektivní vlastnictví, vybrat památky, osobnosti atd, významné pro kulturní dědictví své země, představit je zahraničním partnerům a vytvořit tak společně souhrn těch nejhodnotnějších děl, které přispěly k rozvoji kultury a vědy v celé Evropě. První výjezd nás čeká již na konci října do řecké školy, kde se budeme zabývat tématy z historie, filozofie a politiky. Věříme, že tento projekt bude pro naše studenty nejen přínosný, ale i zábavný, a že jim přinese nová přátelství a bohaté zážitky.

Erasmus+ v Řecku

Na začátku školního roku nás učitelé seznámili s jistým evropským programem, o němž jsem už dříve slyšela, ale nebyla nikdy součástí. Na naší škole vybírali studenty pouze ze dvou ročníků, a tak byla celkem vysoká šance se jej účastnit. A nakonec se podařilo. Zrovna náš program je dvouletý a je do něj zapojena škola i z Německa, Portugalska, Turecka, Rumunska a Řecka. První výjezd, kterého jsme se účastnili my, vybraní čtyři žáci Gymnázia v Otrokovicích, byl hned na začátku listopadu, a to právě k Egejskému moři, do Athén.                                                                                                                                                                                    Každý den pobytu jsme se dozvídali mnohé o řecké filozofii a vzdělanosti, literatuře a mytologii. A v neposlední řadě jme měli možnost neustále hovořit anglicky. To byla pro mne největší zkušenost. Byli jsme mezi lidmi ze šesti různých zemí, kteří se jinak dorozumět mezi sebou nemohli. A nikdy předtím jsem si neuvědomovala, kam až mé znalosti tohoto jazyka sahají.                                                                                                                                                                                     Společně jsme si prohlédli nejvýznamnější památky starého města Athén, Delf a okolí a dokonce i strávili dva dny v místní škole. A když jsme neměli společný program, tak nás naše ubytovávající rodiny vzali na výlet samy. Na mnohé starodávné památky, ale také monumentální moderní novostavby, na které je pohled potěšením. Spřátelili jsme se s místními dětmi, s cizí kulturou, životem i kuchyní. Ale také se seznámili s vrstevníky z ostatních zemí, za kterými se rozhodně někdy sami vydáme. Athény mají mnohé co nabídnout, musím říci. A rozhodně to nebylo naposled, co se má chodidla dotýkala místní půdy. Dvacet dalších dětí, po čtyřech z každé země, k nám přijedou následující říjen a tentokrát to budeme my, kdo bude prezentovat chlouby svého národa.                                                          Dostává se nám, oproti mnoha jiným, jedinečných možností, u kterých je až hloupé je nepřijmout. Žijeme ve skvělé době, kdy mladí mají tolik šancí na studium, cestování a zkušenosti. Tak proč je nechytit za pačesy a nevyužít na maximum?

Dorota Karlová

Erasmus+ – Turecko

V březnu 2020 pojedou čtyři vybraní studenti vyššího gymnázia a dva učitelé do Turecka ve spolupráci s projektem Erasmus+. Studenti mají nejprve za úkol připravit tradiční české pokrmy a některé z nich následně v Turecku uvaří. Recepty vytvářejí společně se všemi ostatními přihlášenými studenty a musí je napsat v angličtině. Při tvorbě receptů si studenti musí dávat pozor na to, jaká jídla vyberou, jelikož do letadla si moc jídla vzít nemohou a v Turecku budou používat primárně lokální suroviny. Výsledkem tohoto výjezdu bude mezinárodní kuchařka složená z receptů od všech účastníků tohoto projektu. Velice se do Turecka těšíme a věříme, že naši studenti budou dobře reprezentovat naši školu mezi ostatními státy. (Z důvodu celosvětové pandemie koronaviru se výjezd do Turecka neuskutečnil.)

Erasmus+ 2016 – 18

eras

Projekt Erasmus+ Building Bridges to the Future (Stavíme mosty do budoucnosti) je u konce. Dva roky (2016 – 2018) byla naše škola díky fondům Evropské unie jeho součástí spolu se školami z Německa, Portugalska, Itálie a Turecka. Účastnili se ho žáci nynějších třetích ročníků, a přestože se od nich vyžadovala spousta práce, získali nejen cenné zkušenosti, ale také úžasné zážitky a nové přátele.

Hlavním cílem projektu bylo, aby žáci pochopili důležitost udržitelných zdrojů a v souvislosti s tím si rozšiřovali vzdělání a rozvíjeli své dovednosti. Účast na mnohých projektových aktivitách byla směřována k tomu, aby si lépe dokázali uvědomit své schopnosti a díky tomu se pak mohli lépe uplatnit na trhu práce. V průběhu dvou let vytvořili žáci nespočet prezentací a videí, navštívili různé podniky, pracovali v dílnách s kovem, se dřevem i s kůží, natočili krátké dokumentární filmy, vyzkoušeli si tvorbu animovaných filmů a podíleli se na mnoha dalších činnostech, které se nějakým způsobem dotýkaly právě tematiky udržitelnosti práce a zdrojů.  

Během výjezdů do všech zúčastněných zemí a pobytu v rodinách měli žáci možnost poznávat, jak to chodí v jiných zemích, a mohli tak porovnávat, nechat se inspirovat, nebo naopak sami motivovat své vrstevníky odjinud. Poznávali tak druhé, ale taky sami sebe. Našli nové kamarády a mnozí z nich jsou stále v kontaktu, a dokonce se i navštěvují bez ohledu na vzdálenosti.

Náš třetí mezinárodní projekt se uzavřel a stejně jako u těch předešlých jsme se přesvědčili, že měl smysl a byl přínosem. Proto doufáme, že brzy budeme moci našim studentům nabídnout další neméně úspěšný projekt.

 

Erasmus+ úkoly 2017 – 2018 ⇒(materiály ke stažení)

Studenti GO u Atlantiku

Fotogalerie

Ve dnech 23. 4. až 25. 4. 2018 proběl poslední výjezd studentů Gymnázia Otrokovice v rámci projektu Erasmus+. Jedná se o dvouletý mezinárodní projekt, který započal v roce 2016, a tedy v letošním roce končí. Během těchto dvou let navštívili naši studenti školy v Německu, Itálii, Turecku a právě nedávno vyjeli naposledy do Portugalska. Jak vyplývá z jejich dojmů, celý pobyt si velmi užívali. Za všechny zúčastněné studenty uvádíme alespoň dva ohlasy:

„Navštívili jsme portugalské město Esposende na pobřeží Atlantického oceánu v regionu Norte. Účelem celého projektu bylo, aby si studenti středních a základních škol uvědomili, že je třeba se více zajímat o obnovitelnost zdrojů a celkově o svět, který je kolem nás a za pár let už být ani nemusí. Kromě přednášek o obnovitelnosti zdrojů jsme také poznávali památky, jako například historicky významné město Porto, ochutnávali místní kuchyni a poznávali tradiční hudbu a tance, které se velice podobaly těm českým. Během projektu jsem si našel spoustu nových kamarádů, se kterými jsem i nadále ve spojení. O prázdninách letím do Portugalska znovu a moc se těším!“

Petr Vojtášek

„V rámci školního projektu jsme se podívali do Portugalska. Naše cesta začala již brzy ráno, kdy jsme se vlakem vydali do Prahy na letiště, odkud jsme letěli do Frankfurtu a dále do Porta v Portugalsku. Portugalsko je krásná země u Atlantického oceánu, ale v době, kdy jsme tam byli, byl oceán chladný a foukal studený vítr. Město, kde jsme bydleli, bylo malé, ale přesto velmi krásné. Moji hostitelskou rodinu jsem si zamilovala hned na první pohled, byli opravdu milí a přátelští. Během týdne jsme navštívili různá muzea, přednášky a města, jako třeba Porto, kde jsme byli na fotbalovém stadionu. Zažili jsme spoustu zábavy, poznali nové lidi a zkusili jejich typická jídla. Náš výlet jsme zakončili malým dobrodružstvím na Frankfurtském letišti – uletělo nám totiž letadlo domů.“

Martina Sejbalová

Pobyt Erasmus+ Turecko

Fotogalerie

Je za námi další výjezd v rámci projektu Erasmus+. Tentokrát naši čtyři studenti v doprovodu dvou vyučujících vycestovali po jarních prázdninách (26. února) do hlavního města Turecka Istanbulu. Hostitelem byla střední škola Alibeykoy Anadolu Lisesi, která nám připravila bohatý a zajímavý program.

26. února v 15:00 jsme přistáli na Atatürkově letišti, kde si nás vyzvedli naši turečtí kamarádi a hostitelé. Jelikož jsme přijeli v pondělí, kdy už program běžel v plném proudu, tak proto jsme byli z něho pro tento den vynecháni a víceméně kromě seznamování s rodinami hostitelů a samotným hostitelem se nic zajímavého nestalo.

Druhý den jsme byli celý den ve škole, kde jsme měli přednášku o tom, jak funguje mozek, a poté i soutěž, u které jsme se všichni pobavili. Odpoledne nám turečtí žáci udělali ve školní konferenční místnosti kulturní vložku v podobě zpěvu, úryvku z Romea a Julie a tradičního tance. Po kulturní vložce byly prezentace zástupců z každého státu, jejichž tématem byly obnovitelné zdroje a vlastní sny a plány do budoucna.

My jsme téma pojali formou kvízu a zapojili i publikum, které čítalo více než 300 diváků. Z mého pohledu se to všem líbilo a za svou originalitu jsme sklidili potlesk.

Po skončení programu se celá skupina odebrala do místní čajovny, kde jsme se snažili více poznat, navázat nové vztahy.

Zbylé dny jsme chodili po památkách (Hagia Sofia, Modrá mešita, Galatská věz, vojenské muzeum), výjimkou byl čtvrtek, kdy jsme navštívili místní firmu, která se zabývá recyklací veškerého odpadu v Istanbulu. Poté následovala čistička vody, akvadukty a samotná firma, která vyrábí pitnou vodu.

Jsme velmi vděční, že díky naší škole a projektu Erasmus+ jsme mohli odcestovat do Istanbulu, kde jsme se seznámili s jinou kulturou, zažili mnoho krásných zážitků, ochutnali tradiční tureckou kuchyni, ale hlavně navázali vztahy s lidmi ať už z Turecka, Portugalska nebo Německa.

Filip Hájek, sexta 

ERASMUS+ v Otrokovicích!

Projekt Erasmus+ je ve své druhé polovině. Po výjezdech do Trevíru a Rimini přivítáme ve dnech 15. až 21. října 2017 na Gymnáziu v Otrokovicích mládež a učitele z partnerských škol z Německa, Itálie, Portugalska a Turecka.

Stejně jako během předešlých setkání budeme i u nás pracovat na stanovených úkolech. A jaké jsou? Hlavním úkolem je výuka a tvorba dokumentárního filmu. K tomu ovšem studenti potřebují nejprve natočit nějaký materiál. Ten získají během exkurzí do rozličných podniků a firem v našem regionu, kde natočí nejdříve pracovní prostředí a rozhovory s lidmi, kteří zde pracují, na téma udržitelnost práce a zdrojů. Poté se pokusí materiál zpracovat do podoby dokumentárního filmu – vše pod vedením profesionálů ve Filmovém uzlu v prostorách filmových ateliérů ve Zlíně.

Naši studenti ale také bezpochyby plánují a těší se na volný čas strávený se svými zahraničními přáteli. Určitě se budeme snažit, aby se u nás všichni dobře cítili.

Erasmus+ v Portugalsku

Nad zadanými úkoly jsme na začátku června rokovali v portugalském městě Esposende, kde se konalo setkání zastupujících učitelů. Našim cílem bylo nejen sepsat zprávu pro naše národní agentury o úkolech již splněných, ale upřesňovali jsme i náplň následujícího roku. Práce byla vcelku intenzivní, přesto nám ale naši hostitelé připravili i bohatý kulturní program. K nezapomenutelným zážitkům budou patřit nejen ty kulinářské (Portugalsko je země bohatá na mořskou faunu a portugalská kuchyně je vskutku jedinečná), ale i výlety do okolních měst (nádherné historické Porto, Braga se svým monumentálním poutním  místem Bom Jesus, Viana do Castelo se svými malebnými uličkami…). A určitě nejvíce budeme vzpomínat na společně strávené večery plné přátelského povídání se zástupci všech partnerských zemí.

Země je taková, jací jsou její lidé – a Portugalsko je bezesporu nádherná země s milými a velmi pohostinnými lidmi.

Výjezd do Rimini

Fotogalerie

Na začátku května jsme dostaly možnost vycestovat na týden do italského města Rimini v rámci mezinárodního projektu Erasmus+ podporovaného Evropskou unií. V projektu byly zapojeni i studenti z dalších partnerských zemí – Portugalska, Německa a Turecka. Stejně jako ostatní účastníci jsme byly ubytovány v rodinách studentů, se kterými jsme celý týden chodily do školy, kde jsme pracovaly na projektových úkolech a podnikaly jsme různé aktivity. Navštěvovaly jsme pláž, ochutnávaly italské speciality a užívaly si atmosféru plnými doušky. Během celého týdne jsme stihly poznat mnohá zákoutí Rimini a jiných měst Itálie, a to díky srdečným učitelům hostitelské školy a také studentům, mezi nimiž jsme si i mimo jiné našly mnoho kamarádů. Byly jsme moc nadšené, že jsme mohly tuto zemi a školu navštívit.

Studentky kvinty: Anna Sychrová, Eliška Čechová, Gábina Savarová, Kateřina Kundrato

Výjezd do Trieru

Fotogalerie

Gymnázium Otrokovice je od září 2016 součástí dvouletého mezinárodního projektu v rámci programu Erasmus+ školní vzdělávání. Název projektu je Building Bridges to the Future (Stavíme mosty do budoucnosti) a je financován z prostředků Evropské unie.Našimi partnery jsou střední školy ze čtyř evropských měst: německého Trieru, portugalského Esposende, italského Rimini a tureckého Istanbulu.

Veškeré aktivity budou probíhat nejen individuálně na jednotlivých školách, ale vybraní studenti se také zúčastní mezinárodních výjezdů, kde spolu s ostatními žáky partnerských škol budou pracovat na zadaných úkolech.  Jedná se o reciproční výjezdy – což znamená, že studenti budou ubytováni v rodinách žáků hostujících škol, a následně se od nich očekává, že budou hostiteli těch studentů, kteří přicestují na mezinárodní setkání k nám.

14. – 18. 11. 2016 proběhlo první mezinárodní setkání koordinátorů v Trieru, kde byla upřesněna náplň projektu a byly domluveny termíny studentských mobilit. V únoru 2017 nás čeká první výjezd právě do partnerské školy v Trieru (což je zároveň hlavní koordinátor projektu), v květnu 2017 pojedeme do Rimini, v dalším školním roce v říjnu bude hostitelem naše škola, únor 2018 bude patřit portugalskému Esposende a poslední studentské setkání se odehraje v partnerské škole v Istanbulu.

Jedná se o třetí podobný projekt, jehož se naše škola účastní, a vzhledem k předchozím skvělým zkušenostem věříme, že i současný projekt bude pro studenty prospěšný a zároveň i zábavný, plný užitečných informací, nevšedních zážitků a nových přátelství.

Mgr.Kateřina Kozlová, koordinátorka projektu